Kto vám pomôže so starostlivosťou o vášho príbuzného?

Máte rodičov či starých rodičov v seniorskom veku, záleží vám na nich a chcete vedieť o všetkých možnostiach, ako sa o nich postarať teraz alebo v budúcnosti? Aj v prípade, že sú stále aktívni a plní síl, nikdy nevieme, čo sa v živote udeje, a preto je najlepšie byť pripravený už vopred. Ideálne je, ak včas všetky možnosti prediskutujete aj s nimi, aby ste v prípade potreby poznali ich predstavu, želania a požiadavky na dôstojný život v starobe.

Urobte všetko pre to, aby boli vaši blízki čo najdlhšie samostatní

Samozrejme, väčšina z nás si želá prežiť svoju starobu doma, v kruhu rodiny a priateľov. Pokiaľ sú vaši blízki ešte stále samostatní a nezávislí, je dobré myslieť na prevenciu, aby to tak zostalo čo najdlhšie. A teraz nemyslíme len prevenciu vo forme zdravého životného štýlu, ale aj prevenciu vo forme menších úprav v rámci domácnosti či využívanie moderných technológií.

Úpravy v domácnosti

Základom je kvalitné osvetlenie, ktoré budú mať vaši blízki vždy poruke, hlavne teda osvetlenie cesty z postele do kúpeľne. Na miestach, kde môže dôjsť k pošmyknutiu, umiestnite protišmykové podložky a odstráňte všetky bariéry, o ktoré sa dá zakopnúť. Na WC, v sprche či vo vani je dobré mať namontované držadlá a pokiaľ ide o spotrebiče, dnes už máme k dispozícii množstvo takých, ktoré sa po istej dobe nepoužívania samé vypnú.

SOS náramky pre seniorov

Pri starostlivosti o vášho príbuzného vám môžu pomôcť aj moderné technológie. Výborným pomocníkom sú SOS náramky pre seniorov, dostupné na platforme www.www.smartjimi.sk, ktoré v sebe spájajú funkcie mobilného telefónu, smart hodiniek a núdzového tlačidla.

Náramok JimiWatch je navrhnutý špeciálne pre potreby seniorov, preto obsahuje také funkcie, akými sú napríklad SOS tlačidlo, senzor pádu, senzor na meranie základných zdravotných parametrov či lokalizácia pomocou GPS. Seniori iste ocenia aj displej s vysokým kontrastom, dobrú počuteľnosť, jednoduché užívateľské rozhranie či vodovzdornosť, vďaka ktorej môžu zariadenie nosiť aj na miestach, kde k úrazom dochádza najčastejšie, teda v sprche alebo vo vani.

Starostlivosť v domácom prostredí

Krátkodobá zdravotná starostlivosť

Ak vášho príbuzného práve prepustili z nemocnice, je po operácii alebo sa mu náhle zhoršil zdravotný stav a vy viete, že bude potrebovať odbornú zdravotnú starostlivosť ešte niekoľko týždňov, existuje možnosť využiť služby ADOS (agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti). ADOS zabezpečí vášmu blízkemu ošetrovateľskú starostlivosť v pohodlí domova. O pacienta sa v tomto prípade starajú zdravotné sestry a vykonávajú aj také úkony, akými je napríklad ošetrovanie rán, preležanín, podávanie injekcií a infúzií, odbery krvi, moču, výtery a mnoho ďalších.

Opatrovateľská služba na niekoľko hodín denne

Aj keď vašim blízkym začnú ubúdať sily a nebudú už zvládať všetko to, čo predtým, neznamená to, že musia opustiť svoje domáce prostredie. Ak potrebujú pomôcť len so základnými vecami, medzi ktoré patrí napríklad hygiena, starostlivosť o domácnosť či základné sociálne aktivity (nákup, návšteva lekára), skvelým riešením môže byť opatrovateľská služba na niekoľko hodín denne.

V prípade potreby celodennej starostlivosti pomôže denný stacionár

V náročnejších situáciách, keď si vaši blízki vyžadujú celodennú starostlivosť, pomôcť vám môže denný stacionár. Ide o zariadenie pre seniorov, ktoré funguje počas dňa, zvyčajne od pondelka do piatka. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, musíte rátať s tým, že v noci a počas víkendov bude starostlivosť na vás, prípadne na ďalších členoch rodiny.

Dlhodobá starostlivosť v sociálnych zariadeniach

Vo chvíľach, kedy už nie je možné zvládať starostlivosť o seniora v domácom prostredí, budete sa musieť rozhodnúť pre niektoré zo sociálnych zariadení, v ktorých poskytujú 24 hod. starostlivosť. Podľa stupňa odkázanosti môže ísť o zariadenie opatrovateľskej služby, zariadenie pre seniorov (stupeň odkázanosti IV), domov sociálnych služieb (stupeň odkázanosti V – VI), prípadne špecializované zariadenie určené pre seniorov s demenciou, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, sklerózou multiplex a pod.

V posledných fázach života, kedy sa už neočakáva zlepšenie zdravotného stavu, môžu seniori nájsť pomoc v hospici, pričom nejde iba o zdravotnú starostlivosť, ale aj o pomoc psychológov a duchovných.

Hľadáte kvalitné osvetlenie, zdravotné pomôcky či SOS náramky pre seniorov? Navštívte novú platformu www.www.smartjimi.sk, na ktorej nájdete širokú ponuku produktov, ale aj množstvo hodnotných rád k starostlivosti o seniorov.