Ako pre vašich blízkych vybrať tú najlepšiu starostlivosť?
Základom je úprimný rozhovor aj finančný plán
Pri výbere vhodnej starostlivosti pre vašich blízkych by mal byť úplne prvým krokom úprimný rozhovor, ideálne ešte predtým, než nastanú akékoľvek komplikácie.
Otvorene sa porozprávajte o tom, aké sú ich predstavy o dôstojnom živote v starobe, v akých prípadoch by boli ochotní opustiť svoje domáce prostredie a presťahovať sa do niektorého zo zariadení pre seniorov, aké sú ich požiadavky, pokiaľ ide o výber zariadenia, ale tiež sa s nimi rozprávajte o tom, aké sú vaše možnosti a do akej miery im viete v budúcnosti pomôcť.
Nezabúdajte ani na finančný plán. Prejdite si spoločne zdroje príjmov aj výdavky, aby ste v budúcnosti vedeli, aké máte možnosti pri výbere vhodnej starostlivosti aj z finančného hľadiska.
Všeobecný lekár vám pomôže objektívne posúdiť, akú starostlivosť vaši blízki potrebujú
Ak už poznáte priania, požiadavky aj možnosti vašich blízkych, mali by ste objektívne zhodnotiť ich aktuálny stav a potreby. V niektorých prípadoch, najmä ak s nimi nežijete v spoločnej domácnosti, to môže byť náročnejšie. Vaši blízki môžu mať problém zdôveriť sa vám s tým, že majú problémy pri osobnej hygiene, nezvládajú starostlivosť o domácnosť alebo častejšie zabúdajú. Preto je dobré poradiť sa aj s ich všeobecným lekárom, ktorý vám bude vedieť najlepšie povedať, aký typ starostlivosti je pre nich vhodný.
Ako zabezpečiť seniorom maximálne bezpečie doma aj mimo domu?
Sú vaši rodičia či starí rodičia v dobrej psychickej i fyzickej kondícii? Potom nie je dôvod, aby opúšťali svoje domáce prostredie. Dôležitá je v tomto prípade hlavne prevencia, aby zostali samostatní čo možno najdlhšiu dobu.
Pomôcť v tomto smere môžu malé úpravy v domácnosti, vďaka ktorým znížite riziko úrazu. Príkladom je kvalitné a ľahko dostupné osvetlenie, protišmykové podložky, odstránenie bariér či namontovanie držadiel vo vani alebo sprchovom kúte.
Moderné technológie so sebou priniesli nové možnosti, ako dopriať seniorom kvalitný a nezávislý život v ich vlastnej domácnosti. Jedným z takýchto zariadení je aj Seniio Box, ktorý sa skladá z GSM základne a SOS náramku. Zatiaľ čo základňa dokáže detegovať prítomnosť horľavých plynov a dymu v domácnosti, SOS náramok vďaka senzoru pádu privolá pomoc vtedy, keď je to potrebné. Využiť môžete aj dverový a okenný senzor či PIR detektor pohybu, ktorých úlohou je postarať sa o bezpečnosť seniorov v prípade neoprávneného vniknutia do ich bytu či domu.
Chcete sa uistiť, že sú vaši blízki v bezpečí aj mimo svojej domácnosti? Zabezpečte im SOS náramok JimiWatch. Ten v sebe spája funkcie mobilného telefónu, smart hodiniek aj núdzového tlačidla a vy môžete mať dokonalý prehľad o svojich blízkych vďaka mobilnej aplikácii SENIIO.
Kedy zvážiť pomoc opatrovateľskej služby alebo služby ADOS?
V prípade krátkodobých a menej závažných zdravotných problémov môžu starostlivosť zabezpečiť najbližší členovia rodiny. Niekedy to však z rôznych dôvodov nie je možné a práve vtedy je dobré zvážiť možnosti v oblasti domácej starostlivosti o seniorov.
Prvou možnosťou sú opatrovateľské služby. Môže ísť o celodennú starostlivosť alebo o starostlivosť len na niekoľko hodín denne. Úlohou opatrovateľov je predovšetkým pomôcť seniorovi so základnými potrebami, ako sú osobná hygiena, upratovanie, nákupy či sprievod pri návšteve lekára. Veľmi dôležitý je tu aj socializačný aspekt – senior sa vďaka pravidelným návštevám necíti sám a má sa s kým porozprávať.
V prípadoch, kedy senior potrebuje odbornú zdravotnú starostlivosť, je vhodnejším riešením ADOS – agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Ide o formu starostlivosti, kedy sa o pacienta starajú zdravotné sestry a zabezpečujú napríklad ošetrovanie rán, dekubitov, odber krvi, moču, podávanie injekcií, infúzií a mnoho ďalších úkonov.
Máte záujem o využitie služieb ADOS? Kontaktujte licencovanú agentúru Harris Slovakia, ktorá svoje služby ponúka už od roku 1996.
Čo ak má váš blízky vážne a dlhodobé zdravotné problémy?
Pre seniorov so závažnými a dlhodobými zdravotnými komplikáciami sú k dispozícii rôzne typy zariadení. Od denných stacionárov, cez zariadenia opatrovateľskej služby, zariadenia pre seniorov a domovy sociálnych služieb, až po špecializované zariadenia a hospice.