Ako predísť nebezpečným pádom u seniorov?

Pády patria medzi najrizikovejšie faktory, ktoré ohrozujú zdravie seniorov. Čím vyšší vek, tým sa zvyšuje nebezpečenstvo úrazu spôsobeného pádom. Pre seniorov je vážnym ohrozením zdravia aj života. Podľa odborníkov až 50 % ľudí nad 75 rokov utrpí v priebehu roka minimálne jednu formu pádu. Úrazy spôsobené pádom sú piatou najčastejšou príčinou smrti starých ľudí.

Následky pádov môžu byť rôzne. Od odrenín až po komplikované zlomeniny. Kosti, svaly a šľachy sa v pokročilom veku ťažšie a pomalšie regenerujú. V procese liečby sa počas mobility zhoršujú ďalšie životné funkcie. Senior si navyše ponesie nielen zdravotné následky, ale aj ekonomické.

Ďalším z následkov pádu je aj podchladenie, ak senior stratí vedomie alebo sa nevládze zodvihnúť a leží dlhší čas na zemi bez pomoci. K podchladeniu môže dôjsť nielen pri páde vonku, ale aj vnútri, ak senior leží na studenej podlahe.

Prečo ako senior môžem spadnúť?

Slabosť nôh a deformácia kĺbov dolných končatín patria medzi najčastejšie príčiny pádov. Príčinou pádu býva aj zakopnutie, pošmyknutie, či zlyhanie podporných pomôcok ako palica alebo barle. Môžu sa objaviť závraty, alebo náhle nevoľnosti. Ich príčinou môže byť dehydratácia, podvýživa, nízky tlak alebo prudká zmena pohybu napr. pri vstávaní z postele alebo zo stoličky. Na závratoch a strate rovnováhy sa môžu podpísať aj nevhodné lieky alebo nevhodná kombinácia liekov. Ak sa problémy s bezpečnou mobilitou začali objavovať po nasadení nových liekov, konzultujte to s lekárom.

Vhodné opatrenia.

  • Pri chôdzi po schodoch sa senior musí pridržiavať zábradlia alebo požiadať o pomoc inú osobu.
  • Senior by mal mať obutú pevnú obuv s protišmykovou podrážkou. Šnúrky na topánkach musia byť pevne uviazané.
  • Dobré svetlo v každej miestnosti.
  • Nohavice a sukne musia byť primerané dlhé, nesmú sa vláčiť po zemi.
  • Zabezpečiť SOS núdzové zariadenia v podobe hodiniek alebo prívesku
  • Koberce by mali byť pevne prichytené o podlahu. Ak sa dá tak prahy nahraďte lištami.
  • Odstráňte zavadzajúce nábytok a elektrické šnúry. Rozložiť stabilný nábytok tak, aby sa ho mohol senior v prípade potreby pri chôdzi pridŕžať.
  • V kúpeľni má mať protišmykové podložky a podporné držadlá do vane a na WC. Inštalácia núdzového tlačidla.
  • Vstávať musí opatrne a pomaly. Pri dvíhaní padnutej veci zo zeme sa nesmie predkláňať, ale nech radšej pokrčí kolená a chrbticu drží vzpriamenú.

Chcete sa uistiť, že sú vaši blízki v bezpečí aj mimo svojej domácnosti?

Zabezpečte im SOS náramok alebo prívesok pre seniorov od SmartJimi. Ten v sebe spája funkcie mobilného telefónu, Smart hodiniek aj núdzového tlačidla a vy môžete mať dokonalý prehľad o svojich blízkych vďaka mobilnej aplikácii Seniio Care.